Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Redmi 13 6/128GBPre-owned
Midnight Black| official| 128GB
৳14499 Tk
The Xiaomi Redmi 13 offers a large 6.79-inch display, advanced MediaTek Helio G91 Ultra chipset, dual-camera setup with a 108 MP main sensor, and a robust 5030 mAh battery with fast charging. Ideal for multimedia enthusiasts
Status :
Stock Available
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
6GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.79 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels, 396 ppi |
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.3 mm |
| Weight | 205 grams |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android 14 with HyperOS |
| Chipset | MediaTek Helio G91 Ultra (12 nm) |
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| Memory | 6GB RAM + 128GB internal storage (expandable via microSDXC) |
| Main Camera | Dual: 108 MP (wide, PDAF) + 2 MP (macro); Features: LED flash, HDR; Video: 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 13 MP (wide), HDR; Video: 1080p@30fps |
| Sensors | Side-mounted fingerprint, accelerometer, compass, proximity sensor, infrared blaster |
| Battery Info | 5030 mAh, non-removable, 33W fast charging |
| Other Features / Info | USB Type-C, Bluetooth 5.4, NFC (region-dependent), FM radio, dual-band Wi-Fi |



